Pan Ještěd #1

5

Położenie szczytu na terenie Republiki Czeskiej. Źródło.

Po miesiącu milczenia (czyli ciężkiej pracy aklimatyzacyjnej, gdzie mieszkam sobie i studiuję) zapraszam na cykl tekstów o pewnej górce, nawet powiedziałabym o szczycie (w końcu ma ponad tysiąc metrów, więc nie byle jaki pagórek) – proszę Państwa – oto Ještěd!

Gdzie można go ujrzeć?
Pan Ještěd ma już 1012 m n.p.m. i leży sobie na południowy zachód od Liberca w północnych Czechach. Jest on najwyższym i jedynym tysiącznikiem Ještědsko-kozákovskécho hřbetu (pol. Grzbietu Jesztiedzko-Kozakowskiego). Wyróżnia się tym, że wznosi się w najwyższym miejscu Paseckého hřbetu mając po obu stronach zbocza opadające na 500 m. Nazywany jest przez Polaków Jesztedem lub Jeszczedem, ale Niemcy mówią na niego Jeschken, Jeschkenkoppe czy Geschkenberk.

9

Widok na Ještěd z 1870 r. Źródło.

9 a

Opis Ještědu z 1870 r. Źródło.

Znak północnych Czech
Dla Czechów jest jednym z najwybitniejszych szczytów ich ojczyzny i znakiem północnej części Czech. Jego wnętrze jest bogate, a jakże, dlatego geologicznie możemy go zaliczyć kwarców. Swoim kształtem, wyraźnie asymetrycznym, przypomina stożek, który jest jeszcze bardziej stożkowaty przez tę „czapeczkę”, jaką mu przyodział Karel Hubáček (więcej o tym w Hotel s vysílačem).

10

Liberec od wschodu. Na horyzoncie – tak, to On… 1874 r. Źródło.

Jakie widoki oferuje Pan Ještěd?
Jak jest ładna pogoda, Pan Ještěd może nawet pokiwać Pradze, Górom Orlickim i Karkonoszom (tak, Karkonoszowi szczególnie), jednak nie stroni od okolicznych kamaradów – Gór Łużyckich i Izerskich.

IMG_1742

Obecny widok na Liberec ze szczytu.

„Terasy Ještěd”
Żeby naszemu szczytowi żyło się jeszcze lepiej, od 1995 r. jego wierzchołek i południowe stoki znajdują się na terenie pomnika przyrody (jednostki występującej po parku narodowym i rezerwacie) „Terasy Ještěd”. Przecież nasz Pan nie jest byle kim,  stanowi w końcu unikatowy kompleks lodowcowych form rzeźby terenu i zajmuje znaczące miejsce występowania bezkręgowców. Ten ochronny płaszczyk zajmuje powierzchnię ponad 120 ha.

IMG_2397

Fragment mapy Gór Łużyckich. Ještěd również „łapie się” na mapie z Górami Izerskimi. [1]

Jak do niego trafić?
Jeśli Pan Ještěd i Ciebie zauroczy, nie pozostaje Ci nic innego, jak dostać się do Liberca, miasta, które swojego czasu było drugim największym miastem po Pradze w Czechach. Dalej z dworca wsiadasz na przykład w tramwaj, który jedzie na Górny Hanychov i już prawie jesteś.IMG_1707Kiedy zauważysz niebieskie oznakowania szlaku, możesz podążyć nimi. Większa część trasy może Ci coś przypominać, szczególnie jeśli podążasz na spotkanie z Ještědem zimową porą.

a

Ještěd około roku 1900. Źródło.

Otóż w 1909 r. zbudowano w tym miejscu tor saneczkowy, na którym 5 lat później odbyły się Mistrzostwa Europy (a zawody wygrał Rudolf Kauschka, o którym więcej innym razem). Tor został końcem lat 30. uszkodzony przez wiatrołom, natomiast w latach 60. została w tym miejscu postawiony nowy, krótszy tor, który do dziś nie został dokończony. Zatem, jeśli Ještěd + zima, to nie zapomnij sanek.

IMG_2396

Mały teścik z Ještědem w tle. [2]

IMG_1714

Czerwony i zielony szlak od strony przełęczy Tetřeví sedlo.

Kiedy szlak przecina jezdnie, mniej więcej na wysokości 850 m n.p.m. nie sposób nie zauważyć krzemiennych formacji skalnych Vířivé kameny (pol. Wirujące kamienie), które na przełomie XIX i XX w. dały początek libereckiej alpinistyce. Chwilę potem widać czerwone i niebieskie znaczki na drzewach. Szlak ponownie łączy się z szosą już pod samym szczytem. Jeśli ktoś chce być wygodny – można wjechać Ještědowi na głowę samochodem – z przełęczy Tetřeví sedlo (770 m n.p.m.) położonej na drodze z Liberca do miasta Český Dub prowadzi 3-kilometrowy asfalt.

Ufff. Tyle tytułem wstępu. Następnym razem o tym, kto wpadał z wizytą do Pana Ještěda 5 tysięcy razy, o wieżach i krzyżach. O diabłach innym razem.

13

Přírodněna česká z 1851 r. Źródło.

Inne wpisy z kategorii Ještěd:

[1] Lužické hory. Českolipsko, turistická mapa 1:50 000, Praha 2009. Więcej.
[2] Alena Nekovářová, Čeština pro život. Czech for Live. Tschechisch fürs Leben. 15 moderních konverzačních témat, Praha 2010, s. 185. Więcej

4 komentarze do “Pan Ještěd #1

  1. Pingback: Jestem Ještěd | Kaszubka w Czechach

  2. Pingback: Hotel s vysílačem | Kaszubka w Czechach

  3. Pingback: Kabinová lanová dráha na Ještěd | Kaszubka w Czechach

  4. Pingback: Kabinová lanová dráha na Ještěd #4 | Kaszubka w Czechach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s