Dzéń Jednotë Kaszëbów

9

Flaga kaszubska.

Dziś ważny dzień dla Kaszubów, a przynajmniej taki powinien być. Wiecie, że Czesi słyszeli o Kaszubach, ba, a nawet o nich piszą?

O kašubštině
Uważam się za Kaszubkę i będąc w Czechach zawsze zaznaczam, že pocházím z Kašub. Tym razem jedynie pokrótce przyjrzyjmy się książce Vladislava Knolla Kašubština v jazykovém kontaktu.

Kašubština je malý západoslovanský jazyk, o němž přes jeho blízkost češtině v Čechách mnoho nevíme [1].

Współczesny los kaszubszczyzny w istotny sposób wpłynął na wielkie polityczne zmiany, które znane są również w czeskiej historii. I właśnie na tle tych zmian język ten w XX wieku zaczął znikać. Dzięki tej książce będzie można więcej zrozumieć, jak doszło do tego, że kaszubszczyzna wyzwoliła się z silnego niemieckiego wpływu i zasymilowała się z językiem polskim. Niedługo więcej o stosunkach kaszubsko-czeskich. Na razie polecam „Z dziejów stosunków kaszubsko-czeskich” opracowane przez Dariusza Szymikowskiego [2].

4

Některá kašubská slova nesou stopy této jazykové variety. Pro přehlednost následuje tabulka korespondencí vokálů v kašubštině, dolnopruském nářečí a spisovné němčině [3].

Cassubie z 19 III 1238 r.
Dlaczego akurat 19 marca? Tego dnia w 1238 r. papież Grzegorz IX wydał bullę, w której zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie) [4].

IMG_2347

Co można kupić w Pecu pod Sněžkou? Ano szneka, i to waniliowego.

Po co komu Dzień Jedności Kaszubów?
Obchody tego święta mają przede wszystkim na celu promowanie kultury kaszubskiej poprzez kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania, turniej gry w kaszubską „Baśkę”, a od 2006 r. dzięki aktywności Marka Wantoch-Rekowskiego, wzbogacono go również wspólnym muzykowaniem akordeonistów (nie tylko z Pomorza). A Wy jakie macie skojarzenia z Kaszubami? Jedliście szneki z glancem?

8

Dzień Jedności Kaszubów 2009. Toruń, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Kaszubi nie tylko na Kaszubach
Miałam okazję parę lat działać w toruńskim kole naukowym o nazwie Klub Studencki „Pomorania”. Zapraszam na ich stronę (nowa w budowie) oraz fanpage na FB.

7

Kartkówka po kaszubsku
A oto coś dla osób, które chciałby usłyszeć krótki skecz w języku kaszubskim:

Organizacje kaszubskie
Jeśli mówimy już o Kaszubach, to należy wspomnieć o organizacjach kaszubskich. Polecam stowarzyszenie osób narodowości kaszubskiej Jednota Kaszubska (Kaszëbskô Jednota) oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Kaszëbskô-Pòmòrsczé Zrzeszenié).

3

[1] V. Knoll, Kašubština v jazykovém kontaktu, Praha 2012, ss. 290.
[2] Z dziejów stosunków kaszubsko-czeskich. Korespondencja Aleksandra Majkowskiego z Antonínem Frinta 1912-1935, oprac. Dariusz Szymikowski, Gdynia 2006, ss. 49.
[3]  V. Knoll, op. cit., s. 30.
[4] G. Labuda, O Kaszubach, Gdynia 1991, s. 18.

Reklamy

2 komentarze do “Dzéń Jednotë Kaszëbów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s