Martenica zwiastująca wiosnę

IMG_2710

Widok na rektorat z mojego wydziału.

Jak podają źródła, wiosna (astronomiczna) właśnie nadeszła. Jest 12.02, a u mnie za oknem więcej śniegu, niż na początku lutego.

W Bułgarii wiosna wcześniej
Jednak dla Bułgarów wiosna nadchodzi już 1 marca. Nie ma co się z resztą dziwić – tam dziś jest nawet 20º… Ale już niedługo tak będzie i u nas.

Biało-czerwona plecionka
Zgodnie z bułgarsko-indoirańskim zwyczajem marzec jest miesiącem nadejścia wiosny i z tej okazji ta pora roku witana jest kolorowymi gałgankami. Mowa o martenice (bułg. мартеница, pochodzi od bułgarskiej nazwy marca – март), biało-czerwonej plecionce (może przyjąć postać pomponika, laleczek, bransoletki czy wstążeczki). Według tradycji kolory te miały zapewnić zdrowie i szczęście.

2

Czasami martenica przybiera kształt chłopca i dziewczyny: Piżo i Penda.Źródło.

Co to za zwyczaj?
Obyczaj ten, mający przedchrześcijański rodowód i uważany za najdłuższy i najpowszechniejszy w Bułgarii, sięga 681 r., kiedy to za czasów chana Asparucha 1 marca powstało państwo. Dlatego też z początkiem tego miesiąca Bułgarzy wzajemnie obdarowują się biało-czerwonymi wstążeczkami, by w ten sposób pożegnać zimę. Ja również, ze względu na to, że mieszkam z Bułgarką, dostałam takową bransoletkę, ale zauważyłam, że większość Erasmusów także je ma. Można ją nosić na ręku lub przyczepić do ubrania, ale jak pojawią się jaskółki i bociany, należy ją zawiesić na kwitnącym drzewie lub wrzucić do rzeki.

IMG_2692

Przykład bransoletki, jaką noszą Bułgarzy.

Znaczenie martenicy
Dawniej martenice były wykorzystywane do przepowiadania przyszłości – wkładało się ją pod kamień i czekało na owady, których rodzaj i układ odpowiednio interpretowano. Współcześnie symbolizuje budzenie się nowego życia, płodność, żyzność oraz oczywiście wiosnę. A wiosny ani widu, ani słychu…

1

Gdy przylecą bociany, „marteniczkę” można zawiesić na drzewie i pomyśleć życzenie, które niebawem się spełni.Źródło.

Zainteresowani mogą odnaleźć więcej informacji o martenicach na stronie www.bulgaricus.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s