Arnošt z Pardubic czy z Kłodzka? #1

22

Figuralna płyta nagrobna Arnošta z Pardubic – kopia Gerarda Kocha z 2004 r. (przykład rekonstrukcji). Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Arnošt z Pardubic, wybitna postać europejskiego średniowiecza i znacząca osobistość w dziejach XIV-wiecznych Czech. Pamięć o nim zachowała się w trzech miastach: w Kłodzku, Pardubicach i Pradze. Kim właściwie był i z czego zasłynął, że na każdym kroku spotykam się z tą postacią?

Arnošt z Pardubic (pol. Ernest z Pardubic, Arnoszt z Pardubic), żyjący w latach 1297-1364, znany jest przede wszystkim z tego, iż był pierwszym praskim arcybiskupem i to on koronował Karola IV.

3

Madonna Kłodzka – obraz ufundowany dla kłodzkiego kościoła Augustianów przez Arnošta z Pardubic – on sam w dolnym lewym rogu (od XVII w. znajdował się w farze NMP w Kłodzku, obecnie przechowywany w Gemäldegalerie w Berlinie). Źródło.

 

Arnošt czy Ernest?
Zatrzymajmy się na chwilę przy imieniu Arnošt. W języku polski, słowackim, rosyjskim, serbsko-chorwackim, francuskim i angielskim odpowiednikiem tego imienia jest Ernest. Natomiast po węgiersku Ernö, włosku i hiszpańsku Ernesto, w Holandii, Danii i Szwecji powiemy Ernst. Po niemiecku również tak samo, ale Ernest też będzie poprawnie. Arnošt to imię męskie pochodzenia germańskiego, a wywodzi się od słowa oznaczającego „powaga, zapał, walka”.

Panowie na Pardubicach
Był najstarszym synem rycerza Arnošta z Hostýně (Hostinné, dziś Hostinka – wieś koło Náchodu), pana na Pardubicach, królewskiego burgrabiego w Kłodzku i jego żony Adličky (pol. Adliczki). Urodził się prawdopodobnie w Kłodzku, tam też spędził dzieciństwo i się uczył. Przez następne lata pobierał naukę w Broumovie, Pradze, a okres 14 lat studiów prawniczych i teologicznych spędził w Bolonii i Padwie. Po powrocie do Pragi jego rodzina mieszkała już w Pardubicach, gdzie i on sporo działał. Zatem Kłodzko czy Pardubice? A może Úvaly?

9

V.J. Bezděka, Drahé kameny z koruny Svatováclavské, Praha 1871,. Źródło.

10

Gdzie urodził się Arnošt? W Kłodzku, Pardubicach czy gdzieś indziej? Fragment książki J. Kalouska z 1878 r. Źródło.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pomnik Arnošta z Pardubic z roku 1869 w miejscowości Úvaly – wg Bezděki i Kalouski to tu urodził się Arnošt. Źródło.

Pardubice i Kłodzko pamiętają
Arnošt zmarł na swoim zamku w Roudnicach nad Labem. Mimo iż żył w XIV w., to pamięć o nim pozostała. Jest uważany za patrona miasta Pardubice, w którym nie brakuje pamiątek po pierwszym arcybiskupie. Jego postać przypomina marmurowy relief autorstwa Františka Zuzky wmurowany w 1940 r., który znajduje się w prezbiterium kościoła św. Bartłomieja. Natomiast w 2004 r. z okazji 640-lecia jego śmierci aulę Uniwersytetu Pardubice nazwano „Aulą Arnošta z Pardubic”. A przechodząc przez Łabę, można zobaczyć „jego” statek.

13

11

Statek „Arnošt z Pardubic” na Łabie w Pardubicach.

IMG_3189

IMG_3184

A w Kłodzku? W kościele, który ufundował, w 1864 r. został wykonany biały marmurowy pomnik klęczącego arcybiskupa. Dzieło to powstało na obchody 500-lecia śmierci Arnošta z Pardubic (miał on zastąpił pierwotny nagrobek). Wykonaniem zajął się czeski rzeźbiarz Johann Janda.

4

Pomnik Arnošta z Pardubic z 1864 r. w kłodzkim kościele.

4a

W Kłodzku również możemy zobaczyć wystawę poświęconą tej osobie – w tym celu należy skierować się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

20

Pamiątki po Arnošcie z Pardubic: kielich i patena, poł. XIV w. Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

15

Chrzcielnica z kłodzkiego kościoła z herbem Arnošta z Pardubic.

Część #2

Reklamy

1 komentarz do “Arnošt z Pardubic czy z Kłodzka? #1

  1. Pingback: Tajemnice Arnošta z Pardubic | Kaszubka w Czechach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s