Tajemnice Arnošta z Pardubic #2

6

Film z 1973 r. Noc na Karlštejně w reżyserii Zdenka Podskalskiego. W roli Arnošta z Pardubic Karel Höger. Źródło.

Arnošt z Pardubic – budowniczy, mecenas sztuki religijnej i niedoszły papież. Jaką tajemnicę kryje jego nagrobek? Była już o nim mowa przy poprzednim wpisie#1, zastanawiając się, czy aby Arnošt z Pardubic był rzeczywiście z Pardubic…

14

Pieczęć Arnošta z Pardubic, 1351 r., 80/48 mm. Źródło.

Arnošt Budowniczy
W 1340 r. w Pardubicach rozpoczął budowę zamku, a przed śmiercią nakazał jeszcze wznieść kościół Zwiastowania Marii Panny. Kiedy w 1344 r. został arcybiskupem Pragi, wziął się za budowę katedry św. Wita. Tam też przyczynił się do powstania Uniwersytetu Karola (pierwszej uczelni w tym mieście), którego był pierwszym kanclerzem. Z jego inicjatywy zostały ogłoszone w 1349 r. tzw. Statuty Arnošta z Pardubic, które regulowały funkcjonowanie Kościoła w Królestwie Czeskim. Wtedy, kiedy w Pradze stawiano katedrę św. Wita, w Kłodzku również z inicjatywy i funduszy rozpoczęto budowę kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia N. P. Marii oraz klasztoru i kościoła Kanoników Regularnych.

17

Pardubicki kościół Zwiastowania PM. W dolnym lewym roku czerwonym kółkiem zaznaczono miejsce, w którym wisi tablica pamiątkowa – jej powiększenie w górnym prawym rogu.

19

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha (pol. Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha) – siedziba arcybiskupów praskich założona z inicjatywy Arnošta z Pardubic. Mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej.

2a

Gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku jest jedną z największych świątyń Ziemi Kłodzkiej.

2

Wnętrze kłodzkiej świątyni.

Arcybiskup umierając zapisał w testamencie poważną sumę na dalszą budowę świątyni. Jak napisał jeden ze współczesnych biografów arcybiskupa František Šebek:

Mały Arnoszt chodził tu do szkoły przyklasztornej joannitów i w kościele parafialnym NMP przeżył widzenie, które naznaczyło go na całe życie. Jak sam wyznał po latach pewnego razu, kiedy po nieszporach został chwilę w kościele, zobaczył na znajdującym się na ołtarzu obrazie NMP z Jezusem na łonie, jak NMP odwróciła się od niego plecami. Po chwili, kiedy widzenie minęło, ze strachu uświadomił sobie, że to jest boże ostrzeżenie przed skutkami lekkomyślnego życia. To przeżycie spowodowało u niego głęboką przemianę moralną. Z Kłodzkiem czuł później przez całe życie silną więź. […] Kościół NMP w Kłodzku na długo przed śmiercią Arnoszt wybrał na miejsce swojego ostatniego spoczynku i kazał tu wykonać swój nagrobek. [1]

16

Epitafium TU ZŁOŻONE SĄ SZCZĄTKI ŚP. ARCYB. ERNESTA Z PARDUBIC. Kościół NMP w Kłodzku.

Niedoszły papież
Arnošt z Pardubic był również zręcznym dyplomatą. Dwa lata po tym, jak został arcybiskupem, w Awinionie zabiegał o zatwierdzenie wyboru Karola IV Luksemburskiego na króla. Rzecz stała się faktem w 2 września 1347 r., kiedy to koronował Karola IV na króla Czech. Natomiast podczas konklawe w 1352 i 1362 r. występował jako poważny kandydat na papieża.

5

Nagrobek Arnošta z Pardubic w nawie bocznej kłodzkiego kościoła. Prawdopodobnie dzieło Piotra Parlera (1364-1370). Zachował się w bardzo złym stanie. Dlaczego?

Wyciekająca ciecz o niezwykłej woni…
Kiedy Arnošt z Pardubic zmarł, to zgodnie z jego życzeniem został pochowany w kłodzkiej świątyni. Pierwotnie jego nagrobek znajdował się w podziemiach, obecnie w tym miejscu umieszczono epitafium w języku polskim. W latach 70. XIV w. w prezbiterium stanął nagrobek Arnošta z Pardubic: na tumbie z czerwonego marmuru znajduje się rzeźba przedstawiająca arcybiskupa wykonana z białego wapienia. Niecałe 100 lat później z nagrobka dwukrotnie wyciekła oleista ciecz o niezwykłej woni. W połowie XVI w. zaczął on pękać. Jednak to nie koniec historii związanej z nagrobkiem, ponieważ, jak głosi legenda, rozpadł się on bez udziału rąk ludzkich, co zostało przepowiedziane przez samego arcybiskupa…

5a

[1] F. Šebek, Arnoszt z Pardubic. Program Obchodów Jubileuszowych, Kłodzko-Pardubice 2003-2005, s. 10-11.

Reklamy

1 komentarz do “Tajemnice Arnošta z Pardubic #2

  1. Pingback: Arnošt z Pardubic czy z Kłodzka? #1 | Kaszubka w Czechach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s