Taniec z Alfonsem Muchą

IMG_3792

Przez lata rodzina ukrywała jego dzieła przed Niemcami, potem przed komunistami. Dopiero od lat 90. Czesi i świat ujrzeli go na nowo. To prawda – le style Mucha jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. W centrum piękna, zmysłowa, długowłosa figura kobieta – wyidealizowana, wpisana jest w kompozycje płynnych miękkich linii, symboli i roślinnych ornamentów. A spojrzenie – sami zobaczcie.

Wspominam o tej postaci, ponieważ natknęłam się na jego „Taniec” w sklepie z używaną odzieżą w mojej rodzinnej miejscowości (a nie w Czechach).

IMG_3793

10Secesja w stylu bizantyjskim
Przedstawiam Wam czeskiego grafika i malarza, który interesował się również biżuterią, dekoracją wnętrz i sztuką użytkową: Alfons Maria Mucha (1860-1939). Był jeden z czołowych przedstawicieli secesji i fin de siècle’u (tendencji dekadenckich pod koniec XIX w.). W swojej twórczość łączył tradycje bizantyjskie i współczesne, a znakiem rozpoznawczym są grafiki kobiet w stylu belle époque, o której było na początku.

12

Jak Mucha tworzył swoje dzieła? Źródło.

13

Alfons Mucha projektował również banknoty. Źródło.

Późny sukces
Projektował i malował już w szkole. Kiedy nie udało mu się wstąpić na Akademię Praską, wyjechał do Wiednia. Ostatecznie rozpoczął studia artystyczne w Monachium, a następnie w Paryżu, gdzie dzielił pracownię z Gauguinem. Pamiętajmy, że był to okres impresjonizmu, symbolizmu i dekadentyzmu, co niewątpliwie miało wpływ na jego dalszą twórczość. Projektował ilustrację i plakaty. Sława i sukces przyszła dopiero, gdy Mucha miał 35 lat.

3

Mucha nawet na kosmetykach. Źródło.

Powrót na Słowiańszczyznę
Ożenił się w 1906 r. z Marią Chytilovou, a 4 lata później, po powrocie do ojczyzny, zaczął tworzyć Epopeję słowiańską, która miała przestawiać najważniejsze wydarzenia z historii Słowian. Znalazł sponsora z USA, ale praca przeciągała się latami ze względu na jego liczne podróże po Rosji, Polsce, Serbii czy Bułgarii. Obrazy w liczbie 20 sztuk, o wymiarach 6×8, ukończył w 1928 r.
Alfons Mucha zmarł załamany w kilka tygodni po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Pragi.
Prócz tego, że Mucha był w Polsce, znał się ze Stanisławem Wyspiańskim czy Olgą Boznańską, a jeden z obrazów cyklu Epopei dotyczy polskiego wydarzenia.

14

Alfons Mucha „Po bitvě u Grunwaldu” (pol. „Po bitwie pod Grunwaldem”), 1924 r. Muzeum Narodowe w Pradze. Obraz powstawał przez 10 lat. Źródło.

Wieczny taniec
Alfons Mucha litografię „Taniec” stworzył w 1898 r. o wymiarach 60 × 38 cm. Dzieło znajduje się w prywatnej kolekcji Ivana Lendla i można ją podziwiać do końca lipca w praskim Obecním důmu (Miejskim Domu Reprezentacyjnym w Pradze).

1

Alfons Mucha „Taniec”, 1898 r. Własność czeskiego tenisisty Ivana Lendla. Źródło.

Czy kiedykolwiek myśleliście o uwiecznieniu jakiegoś dzieła malarskiego etc. na własnej skórze? Może by tak któreś „bohomazy” Witkacego? Poniżej przykłady jak to zrobiono z „Tańcem”.

Może warto się ograniczyć do reprodukcji lub…

Fundacja im. Alfonsa Muchy, którą powołali spadkobiercy artysty (synową Geraldine i wnuk John) w 1998 r. otworzyła w Pradze Muzeum Muchy. Zatem jeśli będziecie kiedyś w Pradze, to koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Narodowego, by zobaczyć choćby czeską wersję bitwy pod Grunwaldem. Zapraszam również do muzeum w Ivančicach, gdzie urodził się Alfons Mucha.

IMG_3759

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s