Pozostałości po holendrze

Obraz 105

Niespełna 9-metrowy obwód dębu „Chrobry” w Reczu.

Walczył już z nimi Don Kichot, ale my przenieśmy się na wschodnie Pałuki, gdzie spośród niespełna 100 wiatraków do dziś przetrwały już tylko dwa – jeden z nich w Reczu koło Rogowa. Ten rozsypuje się na oczach, a jego los jest niepewny. To wstęp do cyklu wiatracznego, w którym będę prezentowała różne typy młynów wietrznych, jakie w ostatnim czasie napotkałam, a w jednym z nich pracowałam. Zaczynamy!

Nowoczesny młyn
Został wybudowany w 1935 r. przez Władysława Mroza w miejscu, gdzie prędzej stał inny wiatrak. Jak na tamte czasy jego konstrukcja była nowoczesna: ceglana podmurówka, 4 piętra oraz piwnica. Dzięki ruchomej części skrzydeł, można było nim manewrować zgodnie z kierunkiem wiatru. Młyn stanowił oryginalny element krajobrazu, ponieważ wiatraki typu holenderskiego stanowiły rzadkość w tych okolicach.

Czapiewska_N05

Ruiny reckiego holendra. Stan na 2012 r.

Napęd elektryczny i co dalej?
W ostatnich latach swojej pracy wiatrak zyskał nawet napęd elektryczny, jednak w od 1970 r. stał się własnością PGR-u oraz został wpisany do rejestru zabytków. Przez lata nikt się obiektem nie interesował, a jeśli znalazł się jakiś entuzjasta – to kończyło się na planach.

wiatr4

Rozmieszczenie wiatraków we wschodnich Pałukach. W czerwonym kółku Recz. Źródło.

Psuje estetykę okolicy
Gmina chciała dokonać rozbiórki wiatraku ze względu na „psuciem estetyki okolicy”. Wojewódzki Konserwator Zabytków ogłosił sprzedaż i jeśli nie znajdzie się bogaty pasjonat holendrów, wiatrak wkrótce zostanie rozebrany…

Tu holender, a tam Chrobry i Rzym
W Reczu stoi również pomnik przyrody dąb „Chrobry” o okazałym obwodzie 8,9 m. Niedaleko drzewa wybudowano XIX-wieczny dwór w stylu eklektycznym, a w sąsiadującym z nim parku znajdują się pozostałości po stożkowatym grodzisku, jego fosie i podwalu. Na zdjęciu wiatrak w Reczu, a koło Recza wieś Rzym…

wiatr3

Stan holendra na 1981 r. Źródło.

Reklamy

3 komentarze do “Pozostałości po holendrze

  1. Interesujący wątek :)

    Recki dąb to prawdziwy grubas. Ten na cmentarzu w Rudaku ma tylko 580 cm.

    Polecam obejrzeć ruiny wiatraka w miejscowości Wielki Sosnowiec (na mapie zaznaczony na północny zachód od Łabiszyna). Z resztą cały ten teren polecam, dużo cmentarzy, dużo chat, dużo kanałów na łąkach.

  2. Pingback: Wiatrak wiatrakowi nierówny | Kaszubka w Czechach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s