Tajemniczy Alfons T.

13

Akt urodzenia Alfonsa Czapiewskiego. USC w Brusach. U dołu widać podpis jego ojca, Ottona Czapiewskiego, mojego pradziadka.

Podczas sporządzania drzewa genealogicznego mojej rodziny trafiłam na osobę, z którą nie wiem, jakie łączą mnie więzy krwi. Przedstawiam postać Alfonsa Czapiewskiego, który z zawodu był organistą, w czasie wojny przebywał w Oflagu, a następnie wyemigrował do USA. Prócz tego miał 2 żony o tym samym imieniu, ale ilu miał synów?

Młody organista
Mój dziadek Józek miał 2 siostry i 4 braci, a jeden z nich po II wojnie światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Mowa o Alfonsie Czapiewskim. Urodził się on w czasie I wojny światowej w Brusach jako 3 dziecko Ottona Alberta Czapiewskiego (1884-1966) i Marianny z d. Januszewskiej (1885-1974). W wieku 16 lat przeprowadził się z rodziną do podchojnickiej wsi Grunsberg (obecnie Klawkowo). Według przekazów rodzinnych w tym czasie uczył się na organistę w Gdańsku (tam również edukowali się jego bracia).

Oflag II E
Kolejną informację o Alfonsie mamy z czasów II wojny światowej. 2 fotografie wskazują, że był on w Oflagu – podobnie jak młodszy brat Konrad. Według zapisu „Oflag II E” oznacza, że mój wuj znajdował się w obozie jenieckim dla oficerów, który utworzono jako 5 (litera E) w II Okręgu Wojskowym – znajdował się on dokładnie w niemieckiej miejscowości Neubrandenburg (pol. hist. Nowy Branibórz) w południowo-wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego na Pojezierzu Meklemburskim[1]. Jak Alfons znalazł się w Oflagu? Offizierslager für kriegsgefangene Offiziere – czyli niemiecki obóz jeniecki, trzymani w nim byli oficerowie wzięci do niewoli w czasie działań wojennych lub okupacyjnych. W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli około 130 oflagów, w których przetrzymywano niespełna 19 tys. oficerów[2]. Czy oznacza to, że wuj był wojskowym? Nikt w rodzinie o tym nie wiedział… Jak mogę dowiedzieć się czegoś więcej? Może w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu?

24

Pamiątka z niewoli. Ołtarz naszej kaplicy. Alfons.

29

Alfons, jako zawodowy organista, w Oflagu grał na akordeonie – pierwszy z prawej w dolnym rzędzie.

Z Neubrandenburga do Bornego Sulinowa
Wróćmy jednak do obozu w Neubrandenburgu – po 1940 r. rozpoczęto komasację małych obozów jenieckich w związku z przyjmowaniem jeńców z Francji, Belgii czy Holandii. Alfons 20 I 1944 r. trafił do Oflagu II D Gross Born – w Bornem Sulinowie. Kiedy rok później zbliżał się front, ewakuowano część jeńców na zachód do obozu Sandbostel (700-kilometrowa trasa przemarszu)[3]. Gdzie były robione prezentowane 2 zdjęcia? Z jednego wynika, że znalazł sobie miejsce przy orkiestrze jako akordeonista. Do Grunsberga wrócił dopiero po wojnie (Konrad również).

9

Na miłą pamiątkę ofiarują Tatusiowi w tak smutnym czasie Alfons i Irka. 19/V. 1947 r.

Pierwsza żona i życie na obczyźnie
W 1947 r. Alfons miał już żonę, Irenę (1918-1963), natomiast z opisu zdjęcia ofiarowanego ojcu wynika, że był to smutny czas – dlaczego? Kiedy wzięli ślub? W 1949 r. wraz z Ireną przebywał z Brunszwiku w Dolnej Saksonii – tyle wynika ponownie ze zdjęcia. Jak długo i w jakich okolicznościach tam się znalazł? Wiadomo, że w latach 50. oboje wyemigrowali za ocean i zamieszkali w Stanach Zjednoczonych – to Irena miała tam rodzinę, a Alfons został organistą w kościele w New Britain. Oboje starali się o dziecko, nawet mieli adoptować dziewczynkę z Polski, ale tuż przed formalizacją Irena miała wylew, na skutek którego zmarła. Było to w 1963 r., co wynika z dat znajdujących się na nagrobku[4].

6

Alfons i Irena Czapiewscy.

15

Zwróćcie uwagę na zdjęcie znajdujące się na ścianie. Na fotografii Alfons z pierwszą żoną. W 1966 r., kiedy zrobiono to zdjęcie na pogrzebie Ottona Czapiewskiego, ojca Alfonsa, żoną mojego wuja była już Irena Sagan.

14

W 1974 r. zdjęcie wuja z jego pierwszą żoną nadal wisi na ścianie… Fotografia po prawej od czerwonej otoczki – z czarną wstęgą – przedstawia Józefa Czapiewskiego, brata Alfonsa, mojego dziadka. Zdjęcie z jego pogrzebu.

11

Alfons i Irena Czapiewscy w 1949 r. w Brunszwiku.

30

Irka i Alfons pozdrawiają już z Ameryki.

12

Internetowy nekrolog Ireny Czapiewskiej z d. Sagan. Źródło.

Druga żona i narodziny syna
Z tego samego źródła wynika również, że 3 lata później Alfonsowi urodził się syn Stefan. Jego matką była druga żona, również Irena. O niej wiemy nieco więcej. W 2010 r. udało mi się znaleźć jej rodzinę w Polsce – dokładnie jej brata. Irena Sagan urodziła się 24 XI 1934 r. w Kraśniku na Roztoczu, zmarła 12 X 2008 r. W USA miała również rodzinę i tam mieszkała.

Stefuś odwiedza babcię
Kiedy Stefan był mały, przyleciał z ojcem do Klawkowa i miał okazję poznać swoją babcię Mariannę. Musiało to być pod koniec lat 60. Kiedy podrósł, skończył studia, miał żonę, ale się z nią rozwiódł po niedługim czasie, nie mieli dzieci. Jego ojciec zmarł w 2004 r., matka w 2008 r., a on sam rok później. Byśmy się nigdy tego nie dowiedzieli, gdyby nie trwająca do dzisiaj sprawa podziału pozostawionego majątku.

28

Pierwsze Boże Narodzenie Stefana Czapiewskiego.

27

Kolejne pamiątkowe zdjęcie, które Stefuś przesyła babci Mariannie.

26

Obie fotografie musiały być robione w tym samym czasie. 1. przesłano rodzinie Sagan w Kraśniku, a 2. Kochanej babci na pamiątkę Stefuś. 14.V.1972 r.

23

Alfons z wizytą w rodzinnym Klawkowie. Od lewej u góry: Konrad, Józef, Władysław i Alfons Czapiewscy – bracia, poniżej po prawej ich matka Marianna oraz jej siostra. Zdjęcie zrobione między 1966 a 1974 r.

10

Alfons ze swoją drugą żoną (po prawej) w Polsce.Od lewej: Gertruda Dzięcielska i Marta Suchacka – siostry wuja.

16

Mały Stefuś przyjechał do Klawkowa. Pierwszy z lewej – (Bolesław Czapiewski) i pierwszy z prawej (Józef Czapiewski) – to wujkowie Stefana (na środku u dołu w błękitnej koszuli).

18

Stefan, pierwszy z lewej na dole, wraz z rodziną z Klawkowa.

3

Zdjęcie z 9 VIII 2010 r. zrobione na polskim cmentarzu w New Britain. Źródło.

Kim był Alfons T.?
Jak przyjrzymy się płycie nagrobnej, która odnosi się do pierwszej żony Alfonsa i jego syna, to u dołu zauważymy jeszcze jedną osobę: Alfons T. Czapiewski 21.06.1… I tu pojawia się pytanie: co to za Alfons T. i kim on był dla Irene i Stevena? Dodam, że mój wuj leży w wspólnym grobie ze swoją drugą żoną. A oto moje teorie dotyczące tajemniczego Alfonsa T.:

  • to syn Alfonsa z pierwszego małżeństwa, jednak zmarł tego samego dnia, w którym się urodził (lub urodził się martwy), dlatego na nagrobku widnieje tylko jedna data, a fakt, że został pochowany z matką i przyrodnim bratem nie dziwi. Tylko podobno Irene, pierwsza żona Alfonsa nie mogła mieć dzieci… A może nie mogła ich mieć po urodzeniu Alfonsa T.?
  • to syn Alfonsa z drugiego małżeństwa, ale pojawia się pytanie – dlaczego został pochowany z obcą kobietą? Czyżby rodziców nie było stać na oddzielny grób?
  • to syn Stefana (a przecież mógł mieć oddzielny grób, no i podobno on nie miał dzieci…)
  • to syn Ireny, pierwszej żony Alfonsa, z innego związku…

A Wy jak uważacie? Może macie inny pomysł?

20

Cóż to za okazja? 13 XI 1993 r.

21

Alfons (pierwszy z prawej), Stefan (drugi z lewej), Irena (po prawej od Stefana – opiera o nią dłoń).

19

Stefan z matką.

7

Stefan w momencie ukończenia studiów. Gdzie je kończył? Kim jest stojąca obok kobieta – jego żoną?

1

Internetowy nekrolog Stefana. W taki sposób dowiedzieliśmy się, że nie żyje… Źródło.

4

Zdjęcie z 9 VIII 2010 r. Główna aleja polskiego cmentarza w New Britain, gdzie zostali pochowani: Alfons i 2 jego żony oraz 2 jego synów? Źródło.

Reklamy

3 komentarze do “Tajemniczy Alfons T.

  1. 13 XI 1993 r. obchodziłem 12-lecie swojego żywota, lecz tych Państwa na zdjęciu sobie nie przypominam. B-)
    Świetna historia! Byłby z tego ciekawy reportaż. Jeśli Alfons był w oflagu to w powinnaś poszukać w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie wśród spisów przedwojennych elewów.

  2. Pingback: Wujek w Oflagu | Kaszubka w Czechach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s