Wujek w Oflagu

1

Alfons Czapiewski w Oflagu II E – pierwszy z prawej z akordeonem.

Jeden Stalag i 3 Oflagi w ciągu 6 lat trwania II wojny światowej – trafił do nich jako ordynans jakiegoś oficera. Co w nich robił? Na pewno grał na akordeonie. Mowa o stryjecznym dziadku Alfonsie Czapiewskim.

Odpowiedź z CMJW
Przy okazji dociekania, kim był Tajemniczy Alfons T., opisywałam losy mojego wujka Alfonsa Czapiewskiego. Po niespełna miesiącu dostałam odpowiedź z CMJW.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu informuje, że w aktach o sygnaturach WASt 63 i 5128 znajdują się następujące dane dotyczące jeńca o nazwisku Czapiewski Alfons:

22

Blaszka, jaką dostawali jeńcy znajdujący się w Oflagu II E. Czy Alfons miał podobną? Z numerem 18713? Źródło.

1.    Nazwisko: Czapiewski
2.    Imię: Alfons
3.    Przynależność państwowa: poln.
4.    Stopień wojskowy: Schütze
5.    Numer jeniecki: 18713
6.    Obozy jenieckie: Stalag II A Neubrandenburg (do 31.10.1939 r.), Oflag II A Prenzlau (od 31.10.1939 r.), Oflag II E Neubrandenburg (przebywał tam najpóźniej od stycznia 1943 r.).

Gdzie był Konrad przez całą wojnę?
Zatem już wszystko jasne. Wiem, w których obozach był mój wujek, a jednocześnie CMJW potwierdziło, że jego brat nigdy nie trafił do żadnego Oflagu. Zatem gdzie spędził całą wojnę?

2

Jedna z niewielu „pamiątek z niewoli”.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu informuje, że w naszym zasobie archiwalnym nie posiadamy danych dotyczących jeńca o nazwisku Konrad Czapiewski ur. 21.12.1921 r. W celu dalszych poszukiwań proszę o kontakt z następującymi instytucjami:

International Committee of the Red Cross
CH-1202 Geneve, 19, avenue de la Paix
e-mail: archives.gva@icrc.org

Internationaler Suchdienst
34444 Bad Arolsen, Grosse Allee 5-9
e-mail: itstrace@its-arolsen.org

Polski Czerwony Krzyż
Biuro Informacji i Poszukiwań
ul. Mokotowska 14, 00-561 Warszawa
e-mail: biuro.poszukiwan@pck.org.pl

strona internetowa: www.straty.pl

7

Ołtarz w kaplicy znajdującej się w Oflagu II E.

Czyj ordynans?
Z informacji, jakiej udzielił mi Wojciech Szwed, pracownik CMJW, wynika, że Alfons Czapiewski był…

W związku z Pani pytaniem informuję, że Alfons Czapiewski trafił do Oflagu najprawdopodobniej jako ordynans jednego z wyższych oficerów. Szczegółów w tej sprawie nie posiadamy, ale było to regułą. W zależności od potrzeb i liczby wysokich oficerów w Oflagach znajdowali się również żołnierze niżsi stopniem tacy jak podoficerowie i szeregowcy. Jak długo przebywał w niewoli? Z naszych dokumentów nie można tego ustalić. Zakładam, że do wyzwolenia obozu.

Obozy jenieckie, w których przebywał Alfons
Przyjrzyjmy się jeszcze raz obozom, do których trafił mój wuj:

  1. Stalag II A Neubrandenburg (do 31.10.1939 r.),
  2. Oflag II A Prenzlau (od 31.10.1939 r.),
  3. Oflag II E Neubrandenburg (najpóźniej od 01.1943 r., do 20.01.1944 r.),
  4. Oflag II D Gross Born (od 20.01.1944 r.).

Stalag II A Neubrandenburg
Kiedy Alfons Czapiewski trafił do Stalagu II A w Neubrandenburgu? Na pewno przed końcem października 1939 r., ponieważ w tym czasie został już przeniesiony do Oflagu II A w Prenzlau. Stalag (Stammlager für kriegsgefangene Mannschaften und Unteroffiziere) to rodzaj obozu jenieckiego dla szeregowców i podoficerów, którzy nierzadko byli ordynansami pozostającymi do dyspozycji oficera, np. w celu utrzymania w czystości munduru i butów, przenoszenia przedmiotów czy sprzątania kwatery.

Stalag II A Neubrandenburg(obecnie Niemcy) zorganizowano 1 września 1939 r. na obszarze ok.10 ha. w odległości ok. 3 km. od miasta w kierunku na Prenzlau. Pierwsze transporty jeńców zaczęły napływać w końcu września 1939 z obozów zbiorczych w Tucholi i Świeciu, oraz co dotyczy jednostek obrony wybrzeża z obozów w Wejherowie i Starogardzie Gd. W październiku przywieziono dalsze transporty z Radomia i Częstochowy.[1]

Oflag II A Prenzlau
Moim zdaniem w Prenzlau, ponad 50 km od Naubrandenburga, Alfons przebywał krócej niż do 1943 r.

4

Jak wyglądał Oflag II A? Źródło.

Oflag II E Neubrandenburg
O Oflagu II E wiemy najwięcej, ponieważ zachowały się 2 fotografię z tamtego okresu. Na jednym widzimy ołtarz kaplicy, a na drugim orkiestrę. W oflagach jeńcy nie mieli obowiązku pracy, a nadmiar wolnego czasu wykorzystywali na zajęcia kulturalno-rozrywkowe. Organizowano zajęcia hobbistyczne, tworzono grupy teatralne i zespoły muzyczne[2]. W Naubrandenburgu stryjeczny dziadek przebywał do początku 1944 r. w związku z napływem jeńców z zachodu.

61

Zdjęcie/kartka pocztowa podpisana przez polskiego podporucznika Damiana Silskiego. Źródło.

5

Kolejna orkiestra z Oflagu II E – czy należał do niej Alfons? Źródło.

Oflagu II D Gross Born
Alfons 20 I 1944 r. trafił do Oflagu II D Gross Born. Kiedy rok później zbliżał się front, ewakuowano część jeńców na zachód do obozu Sandbostel. Czy aby na pewno wuj przebywał w Bornem Sulinowie, skoro CMJW nic o tym nie podaje? Na pewno w 1945 r. Alfons Czapiewski wrócił do rodzinnego Grunsberga, obecnie Klawkowo.


[1] G. Bojar Fijałkowski, Losy jeńców wojennych na Pomorzu Zachodniego i w Meklemburgii 1939-1945, Warszawa 1979, ss. 415.
[2] http://www.muzeum.eline2.serwery.pl/index.php?id=14

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s