Ewangelickie wzgórze zapomnienia #4

2

Wzgórze Ewangelickie – w lewej części fotografii, przed dnim Chojnicki Dim Kultury. Źródło.

Kto decyduje o tym, co wybudować na terenie po zlikwidowanym cmentarzu ewangelickim? Jakie jeszcze niespodzianki kryje pod sobą park, który nosił kiedyś imię Róży Luksemburg? Jak będzie wyglądał złoty środek?

Jak promować, by szanować?
W 2009 r. miasto Chojnice miało pomysł na zagospodarowania terenu na Wzgórzu Ewangelickim. Plany przewidywały w tym miejscu galerię handlową. Co na to pomorski konserwator zabytków Marian Kwapiński?

– Miasto musi sprecyzować, co chce wykonać i jak daleko ingerować w miejsce cmentarza, które zajmuje obecnie park. Trzeba mądrze to miejsce wykorzystać i określić relacje. Potrzebna jest także wizualizacja. Trzeba znaleźć złoty środek.

Czy miejscu po cmentarzu ewangelickim coś można jeszcze zaszkodzić?

– Z jednej strony chcemy, aby miasto się rozwijało, ale z drugiej strony nie chcemy niszczyć historycznych miejsc. Jesteśmy życzliwi powstania galerii, ale należy uszczegółowić najpierw plany i wówczas można się do tego odnieść i wydać decyzję – opinia Michała Owczarczaka, wicewojewody pomorskiego[1].

IMG_0008

Na 1 listopada w tym miejscu można postawić znicze. Widać, że ktoś postawił je po niemieckojęzycznej stronie…

Piramida na grobach
Zastanawiający jest fakt zainteresowania się tym terenem przez miasto po tym, gdy rok wcześniej własną koncepcję przedstawił prezes Parku Wodnego Mariusz Paluch. Jego pomysł rodził się przez 4 lata i doczekał się nawet opracowania wstępnych planów architektonicznych:

  • 50 m długości
  • 18 m wysokości
  • 2500 m2 powierzchni
  • pomieszczenie piwniczne
  • przeszklony szczyt z tarasem widokowym

Po co to i za co to? Wszystko po to, by prowokować i zachęcić potencjalnych turystów. Na dodatek na tę inwestycję nie potrzebne byłyby środki samorządowe. Pomóc mają tzw. cegiełki – na obiekt składałoby się ok. 2 tys. granitowych bloczków, które kupowaliby ludzie (zaznaczając oczywiście, że owa cegiełka jest ich).

– Myślę, że osób ze snobistycznymi zapędami jest więcej, stąd nie jestem wyjątkiem – powiedział Mariusz Paluch[2].

Do tej pory ani galerii, ani piramidy. Za to na wiosnę gawrony przylatują…

IMG_0070

Szlachetnie ze strony zakładu pogrzebowego, że pokrył koszty pochówku kości odkopanych pod koniec 2012 r.

Podziemne niespodzianki
Jeśli plany budowy galerii przejdą w etap realizacji, to na pewno ponownie będziemy czytać w gazetach, że Koparką wygrzebał ludzkie szkielety.

– Pierwszy raz zdarzyło mi się znaleźć coś takiego. To trochę makabryczne, że tuż pod nami leżą ludzie – wypowiedź operatora koparki Bartosza Lewandowskiego z 23 XI 2012 r.

Właściciel działki, na której pracowali budowlańcy, nie był zaskoczony znalezieniem kości tuż za płotem:

– U mnie na działce kości nigdy nie znalazłem. Granicą dawnego cmentarza jest ogrodzenie, które właśnie chciałem sobie przedłużyć.

I co teraz z takimi „fantami” począć? Kto powinien zająć się zabezpieczeniem zwłok? Kto pokryje koszty badań antropologicznych (by wykluczyć przestępstwo)? Mimo iż zwłoki zostały odkryte przez przypadek, właściciel działki poczuł się w obowiązku, by ponieść wydatki związane z badaniami i pochówkiem:

– Niezależnie od tego, czyje to szczątki, to należy im się szacunek.

Tego samego zdania był dyrektor generalny urzędu miejskiego Robert Wajlonis:

– Niestety można powiedzieć, że likwidacja cmentarza odbyła się na dziko. Wszystkim, niezależnie od narodowości i wyznania, należy się szacunek[3].

IMG_0010

Co ma motyw kaszubski do wyznania ewangelickiego?

Tylko nie kopcie za głęboko

– Przed rozpoczęciem budowy na pewno będzie potrzebna ekshumacja. Co prawda nie będziemy wchodzić głęboko w teren wzgórza, ale wiemy, jak kiedyś podchodzono do tych spraw. Przy budowie ChDK-u [Chojnickiego Domu Kultury] ekshumacji nie było. Kości, jakie ewentualnie znajdziemy, także spoczną na cmentarzu komunalnym – wyjaśnia dyrektor UM[4].

Część #1
Część #2
Część #3

Zapraszam również na relację o tej i innych nekropoliach chojnickich na blog kamiennakamieniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s