Cmentarny kościół w Broumovie #2

13

Ulotki, także w języku polskim, dostępne są w Informacji Turystycznej w centrum Broumova.

Co w sobie kryje najstarszy czeski drewniany kościół? Pod sobotami cenne epitafia, a w środku geometryczne malowidła. Dlaczego ta świątynia tak do siebie przyciąga? Zapraszam na wirtualny spacer.

Renesans pod gotykiem
Co jest cenniejsze – wnętrze kościoła, czy wyposarzenie sobót[1]? Umieszczono w nich renesansowe epitafia (najstarsza z XVI w.), płyty nagrobne, tablice z kronikarskimi zapiskami, w tym cennik produktów i towarów z 1812 r. A to wszystko pod opieką kościoła o rysach gotyckich. Chcecie się przekonać sami – zapraszam na wirtualny spacer.

18

Szkice szablonów użytych na stropach w broumovskim kościele. 1893 r. Źródło.

Szablonowe wnętrze
W tym jednonawowym obiekcie o stromym dachu siodłowym (dwuspadowym) możemy podziwiać cenne przede wszystkim z artystyczno-rzemieślniczego punktu widzenia wnętrze. Na stropach widnieją szablonowe, geometryczne malowidła z motywami zwierzęcymi i roślinnymi. Ja tam zwierząt nie widziałam, a wy co dostrzegacie? Od 2008 r. kościół uznano za Narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej.

IMG_7158

Zwiedzać kościół można po wcześniejszym zgłoszeniu, jednak udało się zajrzeć do środka.

12

Fragment malowideł na stropach [2].

21

Szkic kościoła z 1925 r. Źródło.

Znalezisko z Bingen nad Renem
Do tej pory kościół nie został fachowo zmierzony i brak mu dokumentacji rysunkowej. Udało się natomiast „odkryć” w Muzeum Ziemi Broumovskiej pracę studentów Wyższej Przemysłowej Szkoły Budowlanej w Bingen nad Renem z 1925 r. Studenci zmierzyli budowlę i wykonali następujące rysunki: rzut poziomy, przekroje kościoła, szczegóły konstrukcji szkieletowej oraz widoki kościoła[2]. Udało mi się dotrzeć do rysunków z 1893 r. – dlaczego o nich, starszych, nie wspomina ulotka turystyczna?

Strącenie wieży i wstawienie dzwonnicy
W roku 1550 została odnowiona wieżyczka po tym, jak została strącona przez wiatr. Dalszy remont wieży przeprowadzono dopiero w 1811 r. Za to w poł. XVIII w. nad prezbiterium została wstawiona dzwonnica, która jednak nie przewyższa kalenicy[3]. W tym czasie został zbudowany nowy ołtarz i za nim urządzono zakrystię.  

6

Szkic w skali 1:200, 1893 r. Źródło.

Oto, co kryją pod sobą soboty:

IMG_7157

IMG_7143

Na szeregu drewnianych tablic znajdują się kronikarskie zapiski, na których znajdziemy m.in. informację o klęskach przyrodniczych czy o najdroższych produktach spożywczych.

IMG_7144

IMG_7145

IMG_7150

IMG_7153

IMG_7154

IMG_7162

3

Pocztówka z 1902 r. Źródło.

Część #1

W następnych częściach fotorelacja z cmentarza otaczającego broumovski kościół.


1  Niskie podcienia wsparte na słupach i przykryte jednospadowym dachem, otaczają drewniane kościółki lub cerkwie na całym lub części ich obwodu. Więcej w części #1.
2 Dřevěný hřbitovní kostel P. Marie, Broumov 2011 [ulotka turystyczna].
Kalenica – najwyższa część dachu utworzona na przecięciu połaci dachowych. Jest to tzw. kalenica główna, w odróżnieniu od linii przecięcia skośnych krawędzi połaci, które tworzą tzw. kalenice narożne. W. Szolginia, Architektura, Warszawa 1992, s. 66.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s