Vambereckie mumie w Broumovie

IMG_7000

Stan vambereckich mumii dziś.

Co przyczyniło się do przeniesiona 34 mumii z Vamberka? Dlaczego akurat do Broumova? Czy wśród zwłok znajduje się ktoś znany? Co jeszcze znajdowało się w trumnach? Jak długo będzie można jeszcze oglądać zmumifikowane ciała?

Krypta kościoła św. Prokopa
Co do 2000 r. kryła w sobie krypta vambereckiego kościoła parafialnego? Mumie, które musiały znaleźć nowe miejsce spoczynku. Wszystko na skutek przeprowadzonych w poł. lat 80. prac archeologicznych, które uszkodziły kanalizację. Wtedy przedostała się do krypty woda, która w przeciągu kilku lat naruszyła 50 mumii. Niektóre z nich były już w znacznym stadium rozkładu, zwilgotniały i pleśniały, dlatego część z nich złożono do ziemi, a dla reszty (34 trumny) szukano innego miejsca[1].

IMG_6998

Tymczasowe miejsce pobytu mumii z Vamberka.

IMG_6994

Benedyktyński klasztor w Broumovie.

Podróż do Broumova
W 2000 r. przywieziono do oddalonego o 70 km na północ Broumova mumie, które stanowiły depozyt filii Gminnego Muzeum Gór Orlickich we Vamberku (czes. Okresní muzeum Orlických hor). Barokowy klasztor benedyktynów okazał się doskonałym miejscem, szczególnie jego podziemia, do przechowania mumii[2].

IMG_6997

Zejście do piwnic klasztoru. Atmosfera miejsca pasuje do ekspozycji.

IMG_7022

A to inny „mieszkaniec” klasztoru. Służył do nauki anatomii, kiedy przy klasztorze działało gimnazjum. To prawdziwe ludzkie kości.

Co wkładano do trumien?
Najstarsze mumie pochodzą z XVII w, jednak większość jest z XVIII w. W 34 trumnach spoczywają przede wszystkim vambereccy mieszczanie, księżą, organiści i inne znakomite osobistości. Nie zachowało się wiele wzmianek o tych ludziach, ale przy niektórych zwłokach znajdowały się przedmioty i karteczki z życiorysami[1].

Kto nie uległ rozkładowi?
Wśród mumii można odróżnić 2 mniejsze ciała – dzieci[2]. W piwnicach broumovskiego klasztoru spoczywa również:

  • Bohuslav z Chrastu – według legendy był jednym z niesławnych fekstów, czyli osób, których szczątki nigdy nie ulegają rozkładowi[3],
  • Magdalena Grambová – hrabina belgijskiego pochodzenia[4], która rzekomo[2] przywiozła do Czech Wschodnich tradycję wyrobu koronki klockowej[5], którą następnie rozsławiła na tym terenie[2],
2

Przykład koronki klockowej. Technika pochodzi prawdopodobnie z Flandrii. Tam urodziła się Magdalena Grambová. Źródło.

1

Istnieje możliwość zakupu poszewek (czes. povlečení) Magdalény Grambovéj za jedyne 2,9 tys. Kč (to niespełna 500 zł). Źródło.

  • Adalbert Damian Rozvoda – vamberecki proboszcz, u którego w trumnie znajdował się drewniany kielich oraz dokument, na podstawie którego zidentyfikowano ciało. Z listu wyczytać można jeszcze, że zmarł 23 sierpnia 1774 r. Ksiądz szczególnie zasłużony, wyśmienicie żwawy i gorliwy, który działał we Vamberku 33 lata[2],
  • František Liška – syna organisty Jana Lišky i jego żony Anny. …urodził 29 kwietnia 1673 r. i ożenił się 10 października 1694 r.[6] z Veroniką, córką Václava Doležala z Vamberka. Zmarł 5 marca 1750 r. w wieku 76 lat.[2]

„Tymczasowy pobyt”
Mumie miały przebywać w benedyktyńskim klasztorze minimalnie rok, ale nie dłużej jak 2-3 lata. Minęło już 14 lat, kiedy można zwiedzać podziemia z wystawą vambereckich mumii[2]. Czy planowana jest ich przeprowadzka? Jeśli tak, to gdzie? Może inna siedziba benedyktyńska?

IMG_6999

Trochę przerażający widok. A dla Was?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s