Leśny cmentarz szklarzy w Górach Izerskich #1

IMG_4024

Pomnik szklarstwa.

Przenieśmy się w czeską część Gór Izerskich, powędrujmy szlakami wśród lasów, zbiorników wodnych i opuszczonych cmentarzy, by na chwilę odpocząć na którejś z łąk i wyobrazić sobie, jak tu się żyło 250 lat temu…

W drodze na Jizerę
Z Liberca na Jizerę (1122 m n.p.m.) można spokojnie dojść w jeden dzień – wychodzi to ok. 26 punktów GOT[1]. Polecam niebieski szlak „Poutní stezka” w stronę zbiornika wodnego Bedřichov, dalej kawałek zielonym do Novej Louki. Stamtąd prawie do końca niebieską Kristiánovską cestą. Zatrzymajmy się jednak w Kristiánovie.

mapa

Po lewej Liberec, w prawym górnym rogu szczyt Jizery, w czerwonym prostokącie na środku – omawiana miejscowość. Na dole – powiększenie czerwonego prostokąta.

Kristiánov, bo Krystian Filip Clam-Gallas
Ta szklarska osada powstała w 1775 r. dzięki staraniom Johanna Leopolda Riedla, natomiast nazwa huty szkła wzięła się od właściciela ziemi frýdlantskiej, hrabiego Krystiana Filipa Clam-Gallasa[2]. To on dodatkowo pomagał proboszczowi deputatem drzewnym i piwnym. Szkło produkowano w hucie, była tu także ziemska leśniczówka, cztery domy rodzinne dla personelu hutniczego, dwór z kaplicą oraz mieszkanie rodziny Riedlów. W ciągu XIX w. Kristiánov należał do najznakomitszych ośrodków szklarskich w Górach Izerskich. W sierpniu 1887 r. jednak doszło do rozległego pożaru, który niemal całkowicie zniszczył zabudowę osady[3].

IMG_4025

IMG_4006

Na krystianowej ścieżce.

Cmentarz szklarzy i leśników
Moją uwagę skupił przede wszystkim malutki cmentarzyk znajdujący się przy głównej drodze. Zatem teraz o nim. Przed nekropolią znajduje się tablica, z której można wyczytać:

Tu spoczywają członkowie rodu Riedlów, miejscowi szklarze i leśnicy frýdlantskich posiadłości. W roku 1780 zezwolił frýdlantski wikariat Johannowi Leopoldowi Riedlovi dla odległej osady założyć cmentarz, kościół i skorzystać ze służby jednego duchownego. Cmentarz został wyświęcony 24 października 1780 r. przez frýdlantskiego wikarego i już w listopadzie tu został pochowany brat kristiánovskiego hutmistrza Anton Riedel. Ostatni pogrzeb odbył się w roku 1928, kiedy tu spoczął gajowy Robert Ringelhain.

IMG_4010

Tablica z historią miejscowości i nekropolii.

IMG_4028

Po co przybijać but do drzewa?

Cudowny hutniczy kapłan
Niedługo po utworzeniu cmentarza i staraniom o zbudowanie kościoła, w 1784 r. kristiánovskim proboszczem został Franz Xavier Staray, który zasłynął jako pomyślny uzdrowiciel. Produkował pomocnicze maści i wywar z leczniczych ziół, które sam uprawiał w swym „czarodziejskim ogródku”. Leczył potrzebujących za darmo w każdą niedzielę po mszy, dzięki czemu szybko zyskał przezwisko „hutniczy ksiądz” i rozgłos jako cudowny doktor.

IMG_4023

Mały cmentarz, na którym pochowano szklarzy i leśników.

A dziś?
Przechodząc przez Kristiánov, zauważymy jedynie hutniczą restauracyjkę, w której obecnie znajduje się muzeum szklarstwa[3].

W następnej części relacja fotograficzna.


[1] Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK. Punkty można zdobyć po zsumowaniu pokonanych kilometrów oraz sumę przewyższeń: 1 km = 1 pkt, 100 m podejścia = 1 pkt.
[2] Jak podaje czeska wikipedia, Kristián Filip Clam-Gallas był wielkim miłośnikiemi mecenasem sztuki, w Pradze założył ogród Klamovka, a jego praski zamek odwiedzał młody Ludwig van Beethoven. http://cs.wikipedia.org/wiki/Frýdlant_(zámek).
[3] http://shariony.blog.cz/1005.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s